شیرین کردن آب با کمک انرژی خورشیدی

سه شنبه 09 اردیبهشت 1399 ساعت 11:47

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، انرژی خورشیدی با کربن پایین را به عنوان یک منبع جایگزین مناسب برای شیرین کردن آب معرفی کردند.

شیرین کردن آب با کمک انرژی خورشیدی

با افزایش جمعیت و به همراه آن بالا رفتن تقاضای آب، شیرین کردن آب دریا و آب شور نیز افزایش می‌یابد. فرآیند شیرین کردن آب، به مصرف انرژی نیاز دارد و کارخانه‌ها برای این کار، از سوخت‌های فسیلی به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کنند. به کار بردن این منابع انرژی می‌تواند تغییرات اقلیمی را تشدید کند.

گروهی از پژوهشگران "دانشگاه تگزاس در آستین" (UT Austin) در بررسی جدید خود، این نظریه را مطرح کردند که شاید انرژی خورشیدی با کربن پایین بتواند یک منبع انرژی جایگزین در فرآیند شیرین کردن آب باشد.

"ویلیام دلگادو" (William Delgado)، از پژوهشگران این پروژه گفت: انرژی خورشیدی، یک منبع امیدوارکننده انرژی برای شیرین کردن آب است زیرا هزینه کم و کارآیی مطلوبی دارد اما برای این که کارخانه‌ها بتوانند شیرین کردن آب را با موفقیت انجام دهند، باید ملاحظات مهمی را در نظر بگیرند.

پژوهشگران با ارزیابی چهار بررسی متفاوت که شیرین کردن آب با کمک انرژی خورشیدی را مدل‌سازی کرده بودند، شش نکته مهم را در ارتباط با شیرین کردن آب در کارخانه‌ها معرفی کردند: دسترسی به انرژی خورشیدی و آب شور، ابزاری برای بررسی هزینه انرژی خورشیدی و مزایای آن، تایید جامعه، ترکیب انرژی خورشیدی با منابع دیگر انرژی، سیاست‌های اتصال شبکه و ذخیره کربن.

این پژوهش نشان داد که شاید انرژی خورشیدی بتواند به صرفه‌جویی اقتصادی کمک کند اما ممکن است که کارخانه مجبور شود تا هزینه‌ای برای آرایه‌های به هم پیوسته خورشیدی پرداخت کند. این سیاست‌ها، به مدل تجاری شبکه مربوط هستند که برای حفظ و گسترش زیرساخت‌ها، به درآمد پرداخت‌کنندگان متکی است. یکی از راه‌حل‌های بالقوه این مشکل، مشارکت میان ابزار الکتریکی و کارخانه آب شیرین کن است که می‌تواند در نظر گرفتن آرایه‌های خورشیدی را به عنوان یک منبع اصلی در بر داشته باشد.

این پژوهش، در مجله "WIREs Water" به چاپ رسید.